top of page

אודות 

מרכז אוֹרוּ: 

מרכז הוראת מוזיקה אותנטית, המציל אוצרות מוזיקליים הנמצאים בסכנת הכחדה, במרכז מתפתחת אסכולה שהיא בסיס להכשרת ממשיכי מסורת. הכשרה זו תצמיח מנהיגים מוזיקליים, מורים, מלחינים, מעבדים ומבצעים. אנחנו רואים שפע של דרכים בהן יוכלו בוגרינו להיות מכוונים לוירטואוזיות ורמה אמנותית גבוהה בלי לאבד את הקשר לליבו של כל אדם ולשורשיו.

מהי מוזיקה אותנטית
מורי אורו

מהי מוזיקה אותנטית/ שורשית/ שבטית? 

מוזיקה שליוותה חיים של  שבט, עדה, מסורת או חבל ארץ מסוים ושהתעצבה להיות מענה מדויק לכל צורך אנושי מהרוחני ביותר לרגשי או היצרי ביותר. זו מוזיקה שעברה כתורה שבעל-פה מדור לדור ושרדה אף מאות שנים.  כיוון שעמדה במבחן הזמן תמורות החיים ליטשו וזיככו אותה או לחלופין אספו לתוכה את אבק הדרכים ולחלוחית החיים האנושיים. יש בה תמצית אנושיות, אשר אומן אינדיבידואל, גדול ככל שיהיה, לא יוכל לייצר כמותה, אבל גדולי האומנים ידעו לשאוב ממנה.

מורי אורו

באורו פועלים מזה שלוש שנים חמישה מאסטרים – מוזיקאים שהם דמויות מפתח במסורות שלהם:

ארמונד סבאח: נגינה ושירה במסורות צפון אפריקה

הרב אייל סעיד מאני: מסורת מוזיקלית של פרס ברוח המסורת היהודית והסופית

אבטה בריהון: שירה ונגינה במסורות אתיופיה

אמיתי אריכא: מסורת תימן – שירת הדיוואן והתפילה

אסתי קינן עופרי: שירת מקאם ומסורות הלדינו והחכתיה

מיהם תלמידי אורו

מי הם תלמידי אורו?

 • מוזיקאים שצמחו במסורת ומחפשים כלים מקצועיים כדי להפוך אותה לנגישה ולהעביר אותה הלאה באופנים מגוונים.

 • מוזיקאים מתחומים אחרים, המכירים בערכה של העמקה לתוך מסורת מוזיקלית.

 

אורו עורכת השתלמויות למורים למוזיקה בעלי הכשרה. 

המטרות היחודיות

המטרות של פרוייקט אורו

 • מתוך הבנה שלמוסדות האקדמיים הקיימים קשה להגיע לרוב סוגי המוזיקה וכן ששיטת הלימוד האקדמית אינה נותנת את מרחב הזמן הדרוש להתמקד בספיגה מעמיקה והמפתחת את הרגישויות המתאימות למוזיקה שרשית – נפתח אסכולה המאפשרת את המגוון והעומק הדרוש. 

 • באורו ניתן יהיה להגן ולהחיות מסורות הנמצאות היום בבידוד וסיכון ואין להם ממשיכים צעירים רבים. 

 • מתוך הבהירות שהילדים הם הסיכוי: יש להם פתיחות וראשוניות והם פחות שבויים במוסכמות ואופנות,  נתמקד בהכשרת מורים למוזיקה אותנטית, ונפעל לקרב את הקהל הרחב, בעיקר ילדים, לידע והעושר העצום שבמסורות הללו. 

 • אורו יוכל להעצים קשת רחבה של "נושאי מסורת" שהמוסדות הקיימים לא מתאימים להם ואינם זוכים להשמע בהיקף מספיק, למרות שהם נכס אומנותי נדיר בקנה מידה בין-לאומי. 

 • על ידי העצמה של מגוון אמנותי זה, אורו יוכל לתקן הזנחה מהעבר ולהפוך מוזיקה ייחודית זו למקור השראה וגאווה בארץ ובעולם.

 • מענה לעיתוי קריטי – אנו נמצאים בדקה התשעים עבור מסורות רבות, וזו הזדמנות שזמנה מוגבל. המרכז יצור פעילות שמגיעה לכמה שיותר "נושאי מסורת" נדירים, לא בהכרח מקצועיים, ויכוון להאזנה לדור המבוגר לפני לכתו.

 • מודעות להביא לריפוי הקשר הבין-דורי, ולתת חוט-שדרה לחברה.

 • יחד עם ההקפדה לזכור את המקורות יוכשרו תלמידינו, ליצירתיות, מנהיגות ומצויינות אומנותית. כך נוכל להוות כוח פעיל ליצירת קשר רציף בין העממי ביותר לאומנותי ביותר, אשר קיים במוזיקה האותנטית מאז ומעולם ויוכל להתקיים ולהעמיק במרכז אורו. 

 • אורו יוכל לתת מענה לרעב קיים – אנו נתקלים ביותר ויותר דוגמאות "מצליחות" של מוזיקאים המשתמשים באלמנטים מסורתיים אליהם הגיעו ללא מסגרת, והמהווים להם השראה וחומר גלם. הם מעידים על רעב שקיים. אילו הייתה נגישות ללמוד את שלל המסורות בצורה מסודרת ומכבדת, אין גבול לעושר ולעומק שאמנים אלה ורבים אחרים עתידים להגיע אליהם.

bottom of page